poniedziałek, 31 października 2016

Co to znaczy złapać „wilka”?

 „Załapać wilka” to nic innego jak ludowe, kiedyś bardzo popularne nazywanie schorzenia, które medycznie nazywa się zakrzepica okołoodbytnicza. Schorzenie występuje bardzo często, jednakże uważane jest za niegroźne i łatwe do wyleczenia.


Objawy

Zakrzepica okołoodbytnicza to nic innego jak powstanie niewielkiego lecz bardzo bolesnego guzka w okolicach odbytu, który zakłóca codzienne, normalne funkcjonowanie (guzek może mieć wielkość od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów – rozmiar porównywalny do wielkości wiśni). Oprócz uczucia bólu, który towarzyszy pacjentowi może pojawiać się dyskomfort, uczucie mokrego odbytu, pieczenia, niewielkiego krwawienia przy defrakcji a także śladów krwi na bieliźnie.

Powody

Choroba zakrzepicy okołoodbytniczej może być spowodowana wieloma czynnikami, najczęściej jednak wymienia się takie przyczyny jak: dźwiganie dużego ciężaru, zaparcia, długotrwałe i nieruchome siedzenie oraz zaniedbywanie higieny, choć jest to wyznacznik, ponieważ schodzenie może pojawić się również u osób, które doskonale dbają o czystość.

Leczenie

W większości wypadków zakrzepicę okołoodbytniczą można wyleczyć dzięki leczeniu zachowawczemu. Doskonale sprawdzają się maści, nasiadówki, odpowiednia dieta oraz leki poprawiające przepływ krwi. W skutek takiej profilaktyki guzek stopniowo zanika w ciągu kilku dni. Jedynym możliwym powikłaniem, które może występować po leczeniu zachowawczym jest fałd zwisającej skóry odbytu (anodermy)
Drugim sposobem jest leczenie operacyjne. Aby wybrać odpowiednią drogę leczenia należy udać się do lekarza, który dokładnie zbada pacjenta, a także dobierze odpowiedni sposób leczenia. Warto wziąć pod uwagę, że leczenie operacyjne przynosi natychmiastową ulgę i jest wykonywane na dwa sposoby. Pierwszy polega na nacięciu guzka, zaś drugi na całkowitym usunięciu guzka. O sposobie zabiegu decyduje lekarz, po wykluczeniu wszystkich przeciwskazań oraz chorób.


Bardzo istotne jest aby po zabiegu zmienić tryb życia i nie doprowadzić do sytuacji sprzyjającej pojawieniu się nowego guzka w okolicach odbytu. 

3 komentarze:


 1. تقدم شركة تاج 0551844053 افضل خدمات التنظيف للمنازل والبيوت وكذلك ايضا تنظيف السجاد والموكيت والمجالس وبيوت الشعر
  بالدمام والخبر تنظيف فلل وشقق ومطاعم نقدم عمليات التنظيف الشاملة بمفهموها العصرى والحديث

  شركة تنظيف بالدمام
  شركة تنظيف منازل بالدمام
  شركة مكافحة فئران بالدمام
  شركة تنظيف خزانات بالدمام
  شركة تنظيف سجاد بالدمام


  شركة تنظيف فلل بالدمام
  شركة جلي بلاط ورخام وسيراميك بالدمام
  شركة تنظيف شقق بالدمام
  شركة تنظيف مجالس بالدمام
  شركة طيوب لتسليك المجارى بالدمام

  OdpowiedzUsuń