poniedziałek, 31 października 2016

Co to znaczy złapać „wilka”?

 „Załapać wilka” to nic innego jak ludowe, kiedyś bardzo popularne nazywanie schorzenia, które medycznie nazywa się zakrzepica okołoodbytnicza. Schorzenie występuje bardzo często, jednakże uważane jest za niegroźne i łatwe do wyleczenia.

Objawy

Zakrzepica okołoodbytnicza to nic innego jak powstanie niewielkiego lecz bardzo bolesnego guzka w okolicach odbytu, który zakłóca codzienne, normalne funkcjonowanie (guzek może mieć wielkość od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów – rozmiar porównywalny do wielkości wiśni). Oprócz uczucia bólu, który towarzyszy pacjentowi może pojawiać się dyskomfort, uczucie mokrego odbytu, pieczenia, niewielkiego krwawienia przy defrakcji a także śladów krwi na bieliźnie.

Powody

Choroba zakrzepicy okołoodbytniczej może być spowodowana wieloma czynnikami, najczęściej jednak wymienia się takie przyczyny jak: dźwiganie dużego ciężaru, zaparcia, długotrwałe i nieruchome siedzenie oraz zaniedbywanie higieny, choć jest to wyznacznik, ponieważ schodzenie może pojawić się również u osób, które doskonale dbają o czystość.