wtorek, 14 kwietnia 2015

Czym jest cellulit?


Cellulit, zwany niekiedy „pomarańczową skórką”, to – według statystyk – zmora niemal 80 procent kobiet na całym świecie. Przypadłość ta to nic innego, jak nieprawidłowe rozłożenie tkanki tłuszczowej, objawiające się mniej lub bardziej wyraźnymi nierównościami występującymi na powierzchni ud, pośladków, bioder, brzucha, ramion czy kolan. To właśnie te obszary ciała najczęściej atakuje cellulit, dolegliwość specyficzna dla kobiet po okresie dojrzewania, bardzo rzadko natomiast występująca u mężczyzn. Przyczyną jej są hormony (nadmiar estrogenów) i charakterystyczna dla płci pięknej większa (prawie dwukrotnie) niż u mężczyzn ilość komórek tłuszczowych. 


Niektórzy twierdzą, że cellulit to problem o charakterze cywilizacyjnym, i rzeczywiście można zauważyć ścisły związek występowania „pomarańczowej skórki” ze współczesnym trybem życia: cellulitowi sprzyja siedząca praca, palenie papierosów, dieta obfitująca w wysoko przetworzone produkty – ze słodyczami i żywnością typu fast food na czele, wszechobecna „chemia” w żywności, nadmiar alkoholu i kawy. I wreszcie trzeci czynnik, najmniej od nas zależny – coraz częściej mówi się o genetycznych uwarunkowaniach tendencji do cellulitu. Dodatkowo należy rozróżnić cellulit tłuszczowy od wodnego, będącego efektem gromadzenia się wody w organizmie. Zbyt duża ilość soli w diecie, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, noszenie zbyt ciasnej odzieży i wpijających się w stopy butów to główni winowajcy tej nieestetycznej, lecz stosunkowo łatwej do zwalczenia dolegliwości, która atakuje ciała nawet szczupłych i wysportowanych kobiet. 

Pomocą mogą nam służyć kosmetyki naturalne - kremy i serum antycellulitowe na zwalczanie cellulitu - przykład: http://tolpa.pl/cellulite,k29:

Kremy i serum na zwalczanie cellulitu

Zwykle wystarczy zmiana nawyków i mała rewolucja w jadłospisie – przede wszystkim eliminacja nadmiaru soli i sodu – by usprawnić gospodarkę wodną i pozbyć się szpecących nierówności, o ile nie występują one równolegle z lipidową odmianą cellulitu. Ten bowiem jest o wiele trudniejszy do pokonania. Kompleksowy program walki z cellulitem tłuszczowym powinien objąć troskę o ogólny dobrostan organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnego wyrównania poziomu hormonów, dietę, systematyczną pielęgnację, masaże i ćwiczenia, a w razie zaawansowanej przypadłości – także profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych i fizjoterapeutycznych.

5 komentarzy:

  1. Z cellulitem walczy każda z nas, z różnym skutkiem. Warto natomiast oprócz samych produktów Tołpy zainteresować się ich poradami w tym temacie - http://tolpa.pl/porady/cialo/cellulit. Sa tam dostępne wyczerpujące informacje na temat rodzajów cellulitu, jak również sposobów pielęgnacji naszego ciała.

    OdpowiedzUsuń