czwartek, 7 czerwca 2018

5 zasad bezpiecznej jazdy na rowerzeCoraz częściej widzimy na ulicach osoby jeżdżące na rowerze. Nic dziwnego, gdyż rowerom dojedziemy do pracy, na wycieczkę i na rekreacyjną przejażdżkę. Rower stał się nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Musimy pamiętać o tym, że na rowerze stajemy się uczestnikami ruchu drogowego i trzeba szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Potrzebne są kaski rowerowe i duża doza rozsądku.


Bezpieczny na rowerze. Kaski rowerowe i co jeszcze?

Jazda rowerem, nawet sporadyczna i rekreacyjna, może skutkować groźnym wypadkiem. Może się zdarzyć, że zepsuje się rower, a czasami pieszy wejdzie pod koła. Upadek może skończyć tragicznie, więc zawsze trzeba zakładać kaski rowerowe. Co najważniejsze, musimy pamiętać o systematycznej kontroli stanu technicznego pojazdu. Najważniejszą rolę odgrywają układ hamulcowy oraz napędowy, dlatego należy regularnie sprawdzać stan klocków i linek hamulcowych oraz czyścić i smarować zębatki i łańcuch. Koszt takiego smaru do łańcucha to ok 40 zł Warto także obejrzeć ramę roweru i sprawdzić, czy nie występują na niej pęknięcia. Poruszając się po ulicach, korzystajmy ze ścieżek rowerowych, jeśli są wyznaczone. W przeciwnym razie należy skorzystać z jezdni. Ogólna zasada zapisana w artykule 26 Prawa drogowego zabrania jazdy rowerem po chodniku, ale istnieją od niej odstępstwa. Rowerzysta może jeździć po chodniku, jeśli opiekuje się dzieckiem do lat 10, które kieruje rowerem lub są trudne warunki atmosferyczne. Ponadto, możemy jechać po chodniku, gdy ten ma co najmniej 2 metry szerokości, nie ma drogi rowerowej, a dozwolona prędkość na jezdni to powyżej 50 km/h. Kiedy jest ciemno, włączmy światła i zawsze sygnalizujmy zmiany kierunku jazdy. Niepoinformowanie innych uczestników ruchu o skręcie czy innym manewrze to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków rowerowych.

Jak się ubrać na rower? Jakie kaski rowerowe są najlepsze?

Odwiedzając sklep z kaskami rowerowymi, pamiętajmy, by wybrać taki, który będzie dobrze dopasowany i zrobiony z wytrzymałych materiałów. Przed zakupem powinniśmy się zastanowić, który rodzaj najlepiej odpowiada naszemu stylowi jazdy. Wyróżnia się 4 rodzaje kasków rowerowych: kask MTB (przeznaczony do jazdy sportowej na rowerach górskich), kask szosowy (przeznaczony do jazdy szosowej), kask miejski (model do jazdy po mieście, jest wyposażony dodatkowe elementy zwiększające widoczność, np. odblaski), kask „orzeszek” (przeznaczony do jazdy typu freeride i na BMX-ach) oraz kask full face, stosowany przez rowerzystów jeżdżących w ekstremalnych warunkach. Wszystkie kaski rowerowe dobrej jakości dobrze chronią głowę. W kwestii odzieży mamy pełną dowolność. Zawodowi cykliści wybierają dopasowane spodenki i koszulki wykonane z oddychających materiałów, ale do jazdy miejskiej wystarczą po prostu wygodne spodnie i bluzki, które nie krępują ruchów.


Jazda na rowerze jest bardzo przyjemna, ale nie rozpoczynajmy jej zanim nie założymy kasków rowerowych na głowę. Pamiętajmy o ostrożnym poruszaniu się po drogach i zwracaniu uwagi na innych uczestników ruchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz